Proč je IPA silnější než pivo?

Proč je IPA silnější než pivo? srp, 29 2023

Proč je IPA silnější než pivo?

Svět piva je široký a různorodý a pro mnoho z nás je každá jeho část fascinující na svůj způsob. Od chvíle, kdy zrna sladu začnou klíčit, až po moment, kdy výsledný mok konečně ochladí hrdlo - je to cesta plná zázračných transformací, kterými prochází tyto malé klíčky. Bez ohledu na to, jak velký pivař jste, zcela jistě jste si všimli, že ne všechna piva jsou stvořena stejně. Jistě jste opakovaně slyšeli termín "IPA" a mnozi z vás si možná pokládají otázku: "Proč je IPA silnější než obyčejné pivo?". No, pojďme se na to podívat společně a objasnit si některé z těchto podivuhodných tajemství pivního světa.


Základy IPA

Abychom pochopili, proč je IPA silnější než jiná piva, je důležité znát jeho základy. IPA znamená India Pale Ale a je specifickým stylem piva, který se vyznačuje vyšším obsahem alkoholu a hořkosti než většina ostatních piv. První IPA vznikla v 18. století v Anglii a designovala se jako palčivé a silné pivo určené pro dlouhodobé putování na lodích cestou do Indie, odtud také název. Ale dnes není IPA stylem piva určeným pouze pro cesty na moři, ale je oblíbeným nápojem ve všech koutech světa. Potřebuji připomenout jeden příběh z mého života. Byla jsem na návštěvě u přátel v Manchesteru a setkali jsme se v místním pivním baru. Rozhodla jsem se objednat IPA, aniž bych věděla, jak silné to je. Když mi barman přinesl to promaštěné skleničkové umělecké dílo, nevěděla jsem, co mám čekat. Ale po prvním hltu jsem byla zcela ohromena silnou chutí a intenzitou. Bylo to jako jízda na horské dráze plná překvapení a radosti!


Jak se vyrábí IPA a proč je silnější?

Jak už jsem zmínila, IPA piva jsou obecně silnější než ostatní typy piva a důvody jsou především v procesu výroby. IPA používá více sladu, což zase produkuje více cukru. Na tomto místě vstupuje do hry kvasinka, ten malý životný organismus, který je absolutně nezbytný pro náš chutný nápoj. Kvasinky se živí cukrem a produkují alkohol a oxid uhličitý jako vedlejší produkty svého růstu. Z toho tedy vyplývá, že čím více cukru máte, tím více alkoholu kvasinky vyprodukuje.

Je důležité poznamenat, že IPA je také silnější v chuti, což je dáno vyšší hodnotou alfa-kyselin z chmele. Tyto alfa-kyseliny jsou zodpovědné za hořkou chuť piva a jsou v IPA dosti výrazně zastoupeny. Takže když si objednáte IPA, měli byste být připraveni na silný zážitek plný hořkosti a chutí, které budou vaše chuťové pohárky dlouho pamatovat.


Jak si mohu vychutnat IPA na plno?

Vychutnávání IPA je skutečně zážitkem. Nicméně, užijete si jej mnohem více, pokud jej pijete správným způsobem. A co tím myslím? No, na rozdíl od jiných lehčích piv, IPA si skutečně vyžaduje, abyste ji pili pomalu a vychutnávali si každý hlt. To je jediný způsob, jak skutečně ocenit záplavu chutí a stoupající posilující účinky tohoto vynikajícího nápoje.

Je také dobré mít na paměti, že IPA se nejlépe hodí k některým druhům jídel. Vhodné jsou tučnější pokrmy jako grilované maso, silné sýry nebo pikantní jídla, které vynikají v kombinaci s hořkostí a plností IPA.


Malá ochranná rada na závěr

A nakonec ještě jedna rada, kterou mám pro všechny ty, kteří se chystají ponořit do světa IPA. Mějte na paměti, že IPA je silné a vysoce koncentrované pivo. Pokud jste zvyklí na lehčí piva, kde můžete snadno vypít několik lahví bez většího efektu, pak s IPA to tak nebude. Jeden nebo dva kusy vás nasytí a poskytnou vám pozitivní zážitek. Zkrátka, pamatujte si, že když pijete IPA, je to o kvalitě, ne o kvantitě.

Takže teď, když víte, proč je IPA silnější než jiná piva, doufám, že vás to přivede k tomu, abyste si vychutnali svou příští sklenici tohoto vynikajícího nápoje s větším pochopením a respektem. Přece jen, jak říká staré pivní přísloví: "Život je příliš krátký na slabé pivo!"